Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 662 бајти ,  пред 1 година
* „Збогум мајко“ - фолк песна на [[Никола Бадев]].<ref>''Антологија на македонската чалгија / Antology of Macedonian Chalgia'', Македон мјузик, МАКМ 00106, 2006.</ref>
* „Испрати слика од мама“ (''Send A Picture Of Mother'') - песна на американскиот [[Кантри музика|кантри-музичар]] [[Џони Кеш]] (''Johnny Cash'').<ref>[https://www.discogs.com/Johnny-Cash-At-Folsom-Prison/release/1196597 Discogs, Johnny Cash ‎– At Folsom Prison (пристапено на 21.2.2020)]</ref>
* „Мама е мртва“ (''My Mummy's Dead'') - песна на ''John Lennon & The Plastic Ono Band'' од 1971 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=aiJmThIwnKM&list=OLAK5uy_kbX1qxSoPOt4KT1hG-yEAseivqMi7GgmA&index=11 YouTube, My Mummy's Dead (Remastered 2010) (пристапено на 30.3.2020)]</ref>
* „Мајко“ (''Mother'') - песна на ''John Lennon & The Plastic Ono Band'' од 1971 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=sPYsMM1FvXs&list=OLAK5uy_kbX1qxSoPOt4KT1hG-yEAseivqMi7GgmA&index=1 YouTube, Mother - John Lennon/Plastic Ono Band (official music video HD) (пристапено на 30.3.2020)]</ref>
* „Мајчина љубов“ (''Motherly Love'') - песна на американската [[Рок-музика|рок-група]] „[[Мадерс оф инвеншн]]“ (''The Mothers Of Invention'') од 1966 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Mothers-Of-Invention-Freak-Out/master/36466, Discogs, The Mothers Of Invention ‎– Freak Out! (пристапено на 11.7.2019)]</ref>
* „Матилда мајко“ ([[англиски]]: ''Matilda Mother'') - песна на британската рок-група „[[Пинк Флојд]]“ (''Pink Floyd'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=D9CEOMhbPWs YouTube, Matilda Mother (пристапено на 18.9.2019)]</ref>

Прегледник