Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 245 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од Magdalena Trajkovska) и ја поврати преработката 3873825 на ГП
(mk.wikipedia.org/wiki/Телевизија)
(Одбиена последната промена (од Magdalena Trajkovska) и ја поврати преработката 3873825 на ГП)
| notes =
}}
'''Телевизија''' е насекаде познат [[телекомуникација|телекомуникациски]] [[масовни медиуми|медиум]] за испраќање ([[емитување]]) и примање [[слика|слики]], тие можат да бидат и [[монохроматски]] („црно бели“/еднобојни) или во [[боја]], обично овиее слики се придружени со [[звук]]. На сите HD телевизори имаат HDMI простори, A/V порти и [[Антена|антени]] за сигнал кој се пренесува за дигитална телевизија во [[Македонија]]. „Телевизија“ може да се однесува и на направата која се користи за гледање телевизија, [[телевизор]]от. Зборот доаѓа од помешано [[латински]] и [[Грчки јазик|грчки]], што значи „далекувид“: грчки ''tele'' ({{polytonic|τ{{Unicode|ῆ}}λε}}), далеку, и латински ''visio'', вид (од ''видео, vis-'' да видиш или да видиш во прво лице).
 
Постои аналогна и дигитална телевизија.

Прегледник