Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 313 бајти ,  пред 1 година
→‎Недела како тема во популарната музика: дополнување, ситна поправка
(→‎Недела како тема во популарната музика: дополнување, ситна поправка)
 
===Недела како тема во популарната музика===
* „Неделно утро“ (''Sunday morning'') - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Велвет андерграунд]]“ од [[1966]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=3qK82JvRY5s YouTube, Velvet Underground - "Sunday Morning" from "Velvet Underground and Nico" LP (пристапено на 29.11.2016)]</ref>
* „Неделна девојка“ (''Sunday girl'') - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Блонди]]“ од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=u5SmLgGnKJ4 YouTube, Blondie - Sunday Girl - HD (пристапено на 19.3.2017)]</ref>
* „Неделна стриптизерка“ (''Sunday stripper'') - песна на британската [[Панк рок|панк]]-група „[[Кок спарер]]“ (''Cock Sparrer'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=F-xCqkIy0rQ YouTube, Oi! The Album - FULL ALBUM (пристапено на 24.8.2017)]</ref>
* „Недела попладне“ (''Nedjelja popodne'') - песна на хрватската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Азра]]“ од 1981 година.<ref>''Sunčana strana ulice, Komuna, CD 1002.</ref>
* „Неделна девојка“ (''Sunday girl'') - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Блонди]]“ од 1978 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=u5SmLgGnKJ4 YouTube, Blondie - Sunday Girl - HD (пристапено на 19.3.2017)]</ref>
* „Неделно утро“ (''Sunday morning'') - песна на американската [[Рок музика|рок]]-група „[[Велвет андерграунд]]“ од [[1966]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=3qK82JvRY5s YouTube, Velvet Underground - "Sunday Morning" from "Velvet Underground and Nico" LP (пристапено на 29.11.2016)]</ref>
* „Недела“ ([[англиски]]: ''Sunday'') - песна на британскиот [[Поп-музика|поп]]-рок пејач [[Ник Дрејк]] (''Nick Drake'') од 1970 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=AUgnerUHM7Q&list=PL6F20582AA8BCD5A3&index=10 YouTube, Nick Drake - 10 - Sunday (by EarpJohn) (пристапено на 25.3.2019)]</ref>
* „Недела, проклета недела“ (''Sunday Bloody Sunday'') - песна на американската група „[[Ју Ту]]“.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=EM4vblG6BVQ YouTube, U2 - Sunday Bloody Sunday (пристапено на 29.11.2016)]</ref>
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна од албумот „Сјај во очите“ (''Sjaj u očima'') на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>
* „Неделен роб“ (''Sunday's Slave'') - песна на рок-групата „[[Ник Кејв енд д бед сидз]]“ (''Nick Cave and the Bad Seeds'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=-9sB1y--Uno&index=8&list=PLW5_8eogYFDOTINdGARLtB4xQY56x3Wy1 YouTube, Nick Cave and the Bad Seeds - Sunday's Slave (пристапено на 1.11.2017)]</ref>
* „Неделна стриптизерка“ (''Sunday stripper'') - песна на британската [[Панк рок|панк]]-група „[[Кок спарер]]“ (''Cock Sparrer'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=F-xCqkIy0rQ YouTube, Oi! The Album - FULL ALBUM (пристапено на 24.8.2017)]</ref>
* „Неделно утро“ (''Sunday morning'') - песна на американската група „[[Марун 5]]“ од [[2002]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=S2Cti12XBw4 Maroon 5 - Sunday Morning - YouTube (пристапено на 29.11.2016)]</ref>
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна од албумот „Сјај во очите“ (''Sjaj u očima'') на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>
 
===Недела како тема во филмот===

Прегледник