Разлика помеѓу преработките на „Вецлар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 361 бајт ,  пред 1 година
илустрирање
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(илустрирање)
[[Податотека:Wetzlarskyline.jpg|200px|thumb|Вецлар.]]
'''Вецлар''' (на [[Германски јазик|германски]]: '''Wetzlar''') е [[град]] во [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна држава]] [[Хесен]]. Има 52.269 жители.
 
<gallery></gallery>
Image:Wetzlar3.jpg|мини|Спомен-плоча на куќата во која престојувал [[Гете]] во 1772 година.
Image:Wetzlar2.jpg|мини|Порталот на [[катедрала]]та во Вецлар.
Image:Wetzlar1.jpg|мини|Внатрешноста на катедралата во Вецлар.
 
{{хесен-гео-никулец}}

Прегледник