Ванчо Вељанов Јуруковски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Ванчо Вељанов Јуруковски''' бил македонски револуционер во Македонска револуцио...)
 
Нема опис на уредувањето
 
Во револуционерната организација се вклучил во 1898 година. Тој бил курир и одел од едно во друго село. Тој исто така учествувал и во борбите со османските сили кај [[Крушево]], [[Прибилци]], [[Ново Село (Демирхисарско)|Ново Село]]. А бил дел од четите на војводите [[Јордан Пиперката]] и [[Димитрија Мартинов]]. Курирската должност ја извршувал се до 1912 година.<ref name=":0" />
 
== Извори ==
2.657

уредувања

Прегледник