Разлика помеѓу преработките на „Мигел Анхел Астуријас Росалес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
 
Темите во неговите дела секогаш се истите, па така и во трилогијата, позната како '''„Трилогија на банановата република“''', составена од ''„Силен ветар“'', [[1950]], ''„Зелениот Папа“'', [[1954]] и ''„Очите на закопаните“'', [[1960]]. Други негови дела се ''„Мулатка“'' и ''„Деликвент“''.
<ref>Превод на литертурнилитературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нобелова награда за литература}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник