Разлика помеѓу преработките на „Храм на Христос Спасителот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox religious building
|building_name=ЦркваХрам на Исус Христос Спасителот <br />Храм Христа Спасителя
| image = Russia-Moscow-Cathedral of Christ the Saviour-8.jpg
| imagesize = 250px
}}
 
'''ЦркватаХрам на Исус Христос Спасителот''' ([[руски јазик{{lang-ru|руски]]: ''Храм Христа Спасителя''}}) е највисоката [[православие|православна црква]] во светот. Црквата се наоѓа во [[Москва]], на кејот на [[Москва (река)|рекатаистоимената Москварека]].
 
== ДизајнИзглед ==
[[Податотека:christ the saviour.jpg|thumb|200px|left|Реконструираната црква.]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.
По [[Октомвриска Револуција|Октомвриската Револуција]] во Русија во [[1917]] местото на кое се наоѓа катедралата било избрано од страна на Советите како многу погодна локација за изградба на споменик на социјализмот познат како [[Палата на Советите]]. Споменикот бил замислен да биде изграден во модернистички стил кој би служел како поддршка на огромната статуа на [[Владимир Илич Ленин]]. Поради тоа, на [[5 декември]] [[1931]] година, по наредба на [[Каганович]], катедралата била разурната со динамит.
 
КонструкцијатаИзградбата на Палатата на Советите била попречена и запрена поради недостиг на финансиски средства, како и честите поплави од реката Москва која се наоѓа во близина и ближењето на војната. Поплавената основа останала во таа состојба сè до времето на Никита Хрушчов, кога била пренаменета во јавен базен.
 
== Новата црква ==

Прегледник