Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вака е подобро, и полесно за читање🙃😅🙃
(Вака е подобро, и полесно за читање🙃😅🙃)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Arbeit_macht_frei_sign,_main_gate_of_the_Auschwitz_I_concentration_camp,_Poland_-_20051127.jpg|thumb|[[Аушвиц]]]]
Првите знаци на масовно присилно преселување на народи е забележано од [[Асирци]]те. Тие го користеле овој метод за контролирање на своите територии. Стотици години подоцна се појавиле знаци за големи групи на народи, коишто биле собирани во големи затворенички логори. Историски [[нацизам|нацистичките]] концентрациони логори биле најсурови од сите.
 
Концентрационите логори ([[германски]]: ''Konzentrationslager'') биле создадени за политички соперници, непријатели, ментално болни, различни етнички и религиозни групи итн. најчесто за време на војна. Со Женевската конвенција од [[1949]] се гарантира заштита на цивили за време на војна.
 
Изразот концентрационен логор до појавата на [[нацизам|нацизмот]] имал значење на (само) релоцирање и преселување на голема група луѓе на едно место. Но нацистичките логори се [[синоним]] за масовни убиства, гладување, прислина работа, [[геноцид]] и др. Овие логори се познати како логори на смртта. Денес изразот концентрационен логор има безмалку исто значење како и логор на смртта.
 
==Концентрациониот логор како тема во уметноста==
* „Големиот бунт во нацистичкиот логор во Штулн“ - расказ на српскиот писател [[Давид Албахари]].<ref>Давид Албахари, ''Опис смрти''. Београд: Српска књижевна задруга, 2004, стр. 39-47.</ref>
Анонимен корисник

Прегледник