Прејди на содржината

Лепенец: Разлика помеѓу преработките

Додадени 440 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
| mouth = [[Вардар]], крај [[Скопје]], {{МКД}}
| basin_countries = [[Косово]], [[Македонија]]
| length = 75 км
| elevation = 1.820860 м
| mouth_elevation = 262253 м
| discharge =
| watershed = 770 км<sup>2</sup>
}}
 
'''Лепенец''' — [[река]] во [[Македонија]], притока на [[Вардар]].<ref>''Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6''</ref> Извира од планината [[Жар (планина)|Жар]] на [[Косово]], на височина од 1.860&nbsp;м, а се влева кај населбата [[Злокуќани (населба во Скопје)|Злокуќани]] во [[Скопје]], на височина од 253&nbsp;м. Од изворот до [[Качаничка Клисура|Качаничката Клисура]] тече во правец запад-исток, а потоа свртува во правец југ-југоисток.
 
потоа свртува во правец југ-југоисток. Долга е 75 кмкилометри, има вкупен пад од 1.603&nbsp;м и просечен пад од 21,4‰. На територијата на Македонија влегува кај селото [[Блаце (СкопскоЧучер-Сандево)|Блаце]] и има должина од 21 кмкилометар. [[Слив]]от зафаќа површина од 770 км², од која на Македонија ѝ припаѓаат 167,76&nbsp;км². Средногодиш ниотСредногодишниот протек пред вливот во реката Вардар изнесува 10,0 м³/сек.<ref>''Влечниот нанос на река Лепенец и неговото влијание за регулација на речното корито, Живко Шкоклевски, С. Крстевска; Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, 1982''</ref>
[[Слика:Лепенец.JPG|thumb|250px|Реката Лепенец кај железничкиот мост помеѓу [[Бардовци]] и [[ЖС „Ѓорче Петров“]]]]
 
== Галерија ==
 
<gallery mode="packed" heights="150px">
[[СликаПодатотека:Лепенец.JPG|thumb|250px|Реката Лепенец кај железничкиот мост помеѓу [[Бардовци]] и [[ЖС „Ѓорче Петров“]]]]
Податотека:Река Лепенец кај Орман.jpg|Реката Лепенец покрај селото [[Орман (Скопско)|Орман]]
</gallery>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Lepenac (river)|Лепенец}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Реки во Македонија]]
[[Категорија:Реки во Косово]]