Разлика помеѓу преработките на „Чучулигово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.443 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Бугарија
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name = Чучулигово
'''Чучулигово''' е село во [[Општина Петрич]].
|name_local =
 
|image_skyline = Municipality-office-and-shop-in-Chuchuligovo.jpg
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|caption_skyline = Кметството на селото
{{Инфокутија за село во Пиринска Македонија|
|city_flag =
| слика мапа=
|city_seal =
| име=Чучулигово
|nickname =
| општина=[[Општина Петрич]]
|image_map = {{ПолКарта
| популација=
| Пиринска Македонија
| поштенски број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Чучулигово во [[Општина Петрич]] и [[Благоевград (област)|Благоевградската област]]</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Чучулигово
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 41| ГШ_мин = 24| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 23| ГД_мин = 21| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
 
|lat_deg = 41
|lat_min = 24
|lon_deg = 23
|lon_min = 21
|elevation_min =
|elevation = 79
|elevation_max =
|periph =
|periphunit = [[Благоевград (област)|Благоевградска област]]
|prefec =
|municipality = [[Општина Петрич|Петрич]]
|municunit = Петрич
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2015
|population = 187
|area = 3839
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code = 2873
|area_code = 074207
|licence =
|website =
}}
'''Чучулигово''' — [[село]] во [[Петричко]], [[Пиринска Македонија]], денес во општината [[Петрич (општина)|Петрич]] на [[Благоевград (област)|Благоевградската област]], југозападна Бугарија.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото Чучулигово се наоѓа на 15 километри источно од [[Петрич]]. Селото се наоѓа на надморска висина од 79 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 3.839 км<sup>2</sup>.
 
== Историja ==
===Османлиско царство===
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
{{Населено место-Бугарија-никулец}}
{{Населени места во Општина Петрич}}
 
[[Категорија:Општина Петрич]]
[[Категорија:Општина Петрич]]
[[Категорија:Села во Пиринска Македонија]]

Прегледник