Разлика помеѓу преработките на „Припечене“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 988 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
== Историja ==
===Средновековен период===
Во денешното село Припечеме се наоѓа средновековната карпеста црква „Свети Пантелејмон“, која во антиката била светилиште на [[Асклепиј]]. Веројатно во средниот век имало христијанско братство. Ова е потврдено од трагите на многу уништени и неколку преживеани карпести ќелии. Според народните приказни, најраниот период од делувањето на [[Свети Јован Рилски]] е поврзан со подрачјето на селото<ref>Цветков, Борис. "Селищната мрежа в долината на Средна Струма през Средновековието, IX – XVIII век", София, 2002, стр. 82-83.</ref>.
 
===Османлиско царство===

Прегледник