Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15.430 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од Osmar Pérez S) и ја поврати преработката 3867439 на Bjankuloski06)
Ознака: Изворно уредување 2017
| birth_date = {{bda|1997|1|13|df=y}}
| birth_place = [[Богота]], {{КОЛ}}<ref>{{Cite news|url=https://www.elespectador.com/deportes/ciclismo/egan-bernal-un-campeon-desde-antes-de-nacer-articulo-710023|title=Egan Bernal, un campeón desde antes de nacer|date=2017-08-26|work=ELESPECTADOR.COM|accessdate=29 декември 2017|language={{es}}}}</ref>
| height = 1,75 м<ref name="Egan Bernal - Team INEOS">{{нмс|url=https://www.teamineos.com/riders/egan-bernal|title=Egan Bernal – Team INEOS|accessdate=15 јули 2019}}</ref>
| height = 1,75 м
| weight = 60 кг<ref>{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/rider/egan-bernal|title=Egan Bernal|work=ProCyclingStats|accessdate=15 јули 2019}}</ref>
| weight = 60 кг
| currentteam = {{ct|SKY}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| proyears = 2016–2017<br/>2018-
| proteams = {{ct|ANS|2016}}<br/>{{ct|SKY|2018}}
| majorwins = '''[[ЕтапнаГолема трка (велосипедизам)|ЕтапниГолеми трки]]'''
:'''[[Тур де Франс]]'''
::'''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]]''' ([[Тур де Франс 2019|2019]])
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2019|2019]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2019|2019]])
:[[Тур де Свис]] ([[Тур де Свис 2019|2019]])
:[[Трка околу Калифорнија]] ([[Трка околу Калифорнија 2018|2018]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotColombia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2018)
:[[Гран Пиемонте]] (2019)
| medaltemplates =
{{MedalCountry | {{КОЛ}} }}
}}
 
'''Еган Арлеј Бернал Гомес''' ({{lang-es|Egan Arley Bernal Gómez}}; р. {{роден|13|јануари|1997}}) — [[Колумбија|колумбиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|SKYINS}}.<ref>{{cite newsнмс|url=httphttps://www.cyclingnewsuci.comorg/newsroad/egan-bernal-signs-for-team-skyteams/TeamDetail/13993/1001552/260|title=Egan Bernal signs for Team SkyIneos|work=CyclingnewsUCI.comorg|publisher=Immediate[[Меѓународен Mediaвелосипедистички сојуз]] Company|dateaccessdate=272 августјануари 20172020|accessdatearchiveurl=https://web.archive.org/web/20200102035953/https://www.uci.org/road/teams/TeamDetail/13993/1001552/260|archivedate=32 јануари 20182020}}</ref>
 
Ја освоил [[Тур де Франс 2019]], станувајќи прв победник на трката од [[Латинска Америка]].
== Кариера ==
=== Рана кариера ===
 
== Ран живот ==
По успешната 2017, освоил две етапи и крајниот пласман на Тур де л’Авенир, Бернал потпишал за {{ct|SKY|2018}} за следната сезона.
 
Бернал е роден во [[Богота]], [[Колумбија]]. Тој е најстаро дете во семејството на Герман и Флор и пораснал во соседниот град [[Сипакира]]. Неговиот татко бил аматерски велосипедист и тој започнал да вози половен велосипед на пет години. На девет години, и покрај противењето на татко му, настапил и лесно ја освоил трката во неговиот роден град, награда која вклучувала стипендија за тренинг.<ref name=eles/><ref>{{нмс|url=https://cyclingtips.com/2016/04/meet-egan-bernal-colombias-newest-cycling-sensation/|title=Meet Egan Bernal Colombia's Newest Cycling Sensation|last=Останек|first=Даниел |publisher=Cyclingtips.com|accessdate=28 јули 2019}}</ref>
 
Првично се насочил и бил многу добар во планински велосипедизам, освојувајќи трки во Бразил, Костарика и САД, како и го освоил сребрениот (2014) и бронзениот медал (2015) на Светското првенство во планински велосипедизам за јуниорските категории.<ref>{{нмс|url=https://www.eganbernalnews.com/egan-bernal-biography/|title=Egan Bernal Biography}}</ref>
 
== Професионален велосипедизам ==
 
Покрај планинскиот велосипедизам, Бернал започнал со успеси на јуниорски друмски трки во Колумбија и во Италија, освојувајќи ја Класика Хувентудес Кахика<ref>{{нмс|url= http://www.clasificacionesdelciclismocolombiano.com/clasica-juventudes-cajica-2015|title=CLASICA JUVENTUDES CAJICA 2015 &#124; clasificaciones del ciclismo colombiano|website= www.clasificacionesdelciclismocolombiano.com}}</ref> и Соњандо Ил Џиро деле Фјандре<ref>{{нмс|url=http://iltirreno.gelocal.it/pontedera/sport/2015/10/03/news/sognando-il-giro-delle-fiandre-parla-colombiano-1.12200493|title=“Sognando Il Giro delle Fiandre” parla colombiano|date=4 октомври 2015|website=Il Tirreno}}</ref> во 2015 година
 
=== 2016–2017 ===
 
Бернал потпишал четиригодишен договор со Џани Савио во екипата {{ct|AND|2016}}, делумно поради резултатот за [[максимална потрошувачка на кислород]] од 88,8 мл/кг/мин. што бил понуден од неговиот агент, Паоло Алберати.<ref name="cyclingtips-meet">{{cite news|last1=Останек|first1=Даниел|title=Meet Egan Bernal: Colombia’s newest cycling sensation|url=https://cyclingtips.com/2016/04/meet-egan-bernal-colombias-newest-cycling-sensation/|accessdate=4 август 2019|work=CyclingTips}}</ref> Веднаш започнал да настапува на елитните трки, заобиколувајќи ја категоријата под 23 години.<ref name="cyclingtips-meet" /> Во 2016 година направил резултати меѓу први 20 на Ла Медитеранен, ГП Индустрија & Артиџанато, Сетимана Интернационале Копи е Бартали и Џиро дел Трентино, пред да ја освои Трката Бихор и завршил на четврто место на Трката околу Словенија и Тур де л’Авенир.<ref>{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/rider/egan-bernal/2016|title=Egan Bernal – 2016|publisher= ProCyclingStats|accessdate=4 август 2019}}</ref>
 
Во 2017 година имал резултати во првите десет на Вуелта а Сан Хуан и на Тур де Лангкави.<ref name="pcs-2017">{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/rider/egan-bernal/2017|title=Egan Bernal – 2017 |publisher=ProCyclingStats|accessdate=4 август 2019}}</ref> Подоцна, завршил трет на Сетимана Интернационале Копи е Бартали, втор на Џиро дел’Апенино и деветти на Трката на Алпите.<ref name="pcs-2017" /> Први професионални победи му биле на Велосипедската трка Сибиу, каде освоил две етапи и генералниот пласман.<ref>{{cite news|url=https://www.agerpres.ro/sport/2017/07/09/ciclism-columbianul-egan-bernal-gomez-a-castigat-turul-sibiului-eduard-grosu-invingator-in-ultima-etapa-20-41-20|language={{ro}}|title=Ciclism: Columbianul Egan Bernal Gomez a câștigat Turul Sibiului; Eduard Grosu, învingător în ultima etapă|trans-title=Cycling: Colombian Egan Bernal Gomez won the Tour of Sibiu; Eduard Grosu, winner in the last stage|work=Agerpres|publisher=Agenția Națională de Presă Agerpres|date=9 јули 2017|accessdate=9 јули 2017}}</ref> Исто така, освоил две етапи и генералниот пласман на [[Тур де л’Авенир]].<ref name="pcs-2017" /> Иако, сѐ уште имал договор со {{ct|AND|2017a}} и за предвремено раскинување на договорот имало 350.000 евра пенали,<ref>{{нмс|last1=Бароус|first1=Џош|title=How cycling’s greatest talent Egan Bernal defied father’s bitter resistance|url=https://www.thetimes.co.uk/article/meet-egan-bernal-the-bookish-colombian-who-is-tour-de-france-favourite-qxvt28w6f|website=The Times|publisher=Times Newspapers Limited|accessdate=2 август 2019}}</ref> Бернал потпишал петгодишен договор со {{ct|SKY|2018}} од сезоната 2018.<ref name="Sky"/> Последни трки со екипата на Савио биле Џиро дела Тоскана, каде завршил петти, како и местата меѓу први 20 на Џиро дел’Емилија, Милано-Торино и неговиот прв монумент, Џиро ди Ломбардија.<ref name="pcs-2017" />
 
=== 2018 ===
 
[[Податотека:Egan Bernal crono California.jpg|мини|лево|Бернал ја носи водечката маичка на [[Трка околу Калифорнија 2018|Трката околу Калифорнија 2018]]]]
Бернал го имал својот прв настап за {{ct|SKY|2018}} на [[Тур Даун Андер 2018]] како предводник на екипата,<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-halvorsen-lead-team-sky-at-tour-down-under/|title=Bernal to lead Team sky for the Tour down under|publisher= Cyclingnews.com|date=8 јануари 2018|accessdate=8 јануари 2018}}</ref> каде го освоил пласманот за млад возач и завршил на шестото место во генералниот пласман.
 
Бернал го имал својот прв настап за {{ct|SKY|2018}} на [[Тур Даун Андер 2018]] како предводник на екипата,<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-halvorsen-lead-team-sky-at-tour-down-under/|title=Bernal to lead Team sky for the Tour down under|publisher= Cyclingnews.com|date=8 јануари 2018|accessdate=8 јануари 2018}}</ref> каде го освоил пласманот за млад возач и завршил на шестото место во генералниот пласман. Во февруари 2018 година, Бернал го освоил националното хронометарско првенство. Потоа ја прославил првата победа со Тим Скај, освојувајќи го генералниот пласман на првото издание на Колумбија Оро и ПазПаs, додека [[Наиро Кинтана]] завршил втор. Бернал ја обезбедил победата со напад на завршното искачување од 20 километри последниот ден пред да заврши втор, Бернал победи и покрај тоа што неговиот сонародник [[Серхио Енао]] бил првично означен како предводник на екипата.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-sky-pull-off-oro-y-paz-heist-to-seal-overall-victory/|title=Bernal and Sky pull off Oro y Paz heist to seal overall victory |website=Cyclingnews.com|accessdate=5 јули 2018}}</ref> За неговата победа, Бернал изјавил:
 
{{Quote|„Ова е важна победа од многу причини. Тоа е една од првите трки со екипата, тоа прва трка на која победив со екипата и бидејќи е во Колумбија. Тоа е прва трка 2.1 во Колумбија и јас победив, тоа навистина посебно“|}}
 
Следна трка на Бернал била [[Волта а Каталуња 2018]]. На четвртата етапа, планинска завршница на Ла Молина, Бернал и [[Пјер Латур]] ({{ct|ALM|2018}}) биле единствени возачи кои одговориле кога тројката од {{ct|MOV|2018}}, [[Алехандро Валверде]], [[Наиро Кинтана]] и [[Марк Солер]] започнале групирање во последните седум километри на етапата. Бернал се обидел да го нападне триото и на крајот се оддалечил од Солер, но Кинтана и Валверде работеле заедно и на крајот Валверде го претекнал Бернал за победа на етапата. Бернал паднал на трката додека бил на второто место во генералниот пласман и предводник на пласманот за млад возач, откако [[Хосе Хоакин Рохас]] паднал пред него на спуст.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-crashes-out-of-volta-a-catalunya/|title=Bernal crashes out of Volta a Catalunya |website=Cyclingnews.com|accessdate=5 јули 2018}}</ref> Бернал се здобил со фрактури на падот.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/bernal-diagnosed-with-shoulder-fractures-after-catalunya-crash/|title=Bernal diagnosed with shoulder fractures after Catalunya crash|website=Cyclingnews.com|accessdate=5 јули 2018}}</ref>
 
[[Податотека:Egan Bernal crono California.jpg|мини|Бернал ја носи водечката маичка на [[Трка околу Калифорнија 2018|Трката околу Калифорнија 2018]]]]
 
Следниот месец, Бернал настапил на [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]], повторно како предводник на екипата. Бернал ја освоил третата етапа на трката, која била [[поединечен хронометар]], завршувајќи четири секунди пред крајниот победник на трката [[Примож Роглич]].<ref>{{нмс|url= https://www.cyclingweekly.com/news/racing/team-skys-egan-bernal-blasts-to-victory-in-tour-de-romandie-mountain-time-trial-377870|title=Team Sky’s Egan Bernal blasts to victory ahead of Roglič and Porte in Tour de Romandie mountain time trial|work=Cycling Weekly.com|date=27 април 2018|accessdate=26 јули 2018|author=Робертшо, Хенри}}</ref> Завршил втор на крајот на трката, освојувајќи го пласманот за млад возач. Во мај, Бернал ја освоил најголемата победа дотогаш, кога завршил прв на крајот на [[Трка околу Калифорнија 2018|Трката околу Калифорнија]], завршувајќи над минута пред второпласираниот возач [[Тиџеј ван Гардерен]].<ref>{{нмс|url=https://www.procyclingstats.com/race/tour-of-california/2018|title=2018 Tour of California|work=ProCyclingStats |accessdate=26 јули 2018}}</ref> На втората етапа, Бернал нападнал на искачување два километри пред целта, што му овозможило да ја освои етапата со над дваесет секунди.<ref>{{нмс|url=https://www.cyclingstage.com/tour-of-california-2018/stage-2-results-toc-2018/|title=Tour of California 2018 Stage 2: Egan Bernal climbs to stage win and leader's jersey|work=Cycling-Stage.com|accessdate=26 јули 2018}}</ref> Исто така, го преземал водството на трката, но набрзо го изгубил од Ван Гардерен откако изгубил време на четвртата етапа, хронометар. На шестата етапа, кралската етапа, Бернал нападнал на завршното искачување, оддалечувајќи се од другите возачи. Ја освоил етапата со 1:28 разлика од [[Адам Јејтс (велосипедист)|Адам Јејтс]].<ref>{{нмс|url= http://www.latimes.com/sports/la-sp-tour-of-california-20180518-story.html|title=Egan Bernal wins Stage 6 of the Tour of California|publisher=Associated Press|work=LA Times.com|date=18 мај 2018|accessdate=26 јули 2018}}</ref> Го освоил водството на трката по етапата и успешно го одбранил на последната етапа.
=== 2019 ===
 
[[Податотека:Egan bernal Reims 95451 (extra cropped).jpg|upright|мини|десно|Бернал на [[Тур де Франс 2019]]]]
Бернал ја започнал сезоната 2019 во Колумбија. Возел на националните првенства и домашната трка Колумбија 2.1. Бернал не ја одбранил титулата на Трката околу Колумбија, завршувајќи на четвртото место во генералниот пласман. Бернал патувал до Европа за да вози на [[Париз-Ница 2019|Париз-Ница]], каде импресионирал со накрсните ветрови, поединечниот хронометар и на планинските етапи. Ја освоил трката, со што станала негова најголема победа.<ref>{{нмс |url=https://www.eganbernalnews.com/egan-bernal-results/|title=Egan Bernal all results to date|publisher=eganbernalnews.com|date=30 март 2019 |accessdate=30 март 2019}}</ref>
 
Бернал ја започнал сезоната 2019 во Колумбија. Возел на националните првенства и на домашната етапна трка, Трка Колумбија. Бернал не ја одбранил титулата на Трката околу Колумбија, завршувајќи на четвртото место во генералниот пласман. Бернал патувал до Европа за да вози на [[Париз-Ница 2019|Париз-Ница]], каде импресионирал со накрсните ветрови, поединечниот хронометар и на планинските етапи. Ја освоил трката, со што станала негова најголема победа.<ref>{{нмс |url=https://www.eganbernalnews.com/egan-bernal-results/|title=Egan Bernal all results to date|publisher=eganbernalnews.com|date=30 март 2019 |accessdate=30 март 2019}}</ref>
 
Бернал завршил трет на [[Волта а Каталуња 2019|Волта а Каталуња]] и бил назначен на чело на Тим Инеос на [[Џиро д’Италија 2019|Џиро д’Италија]] додека не ја скршил клучната коска на тренинг во Андора.<ref>{{нмс|last1=Бенсон|first1=Даниел|title=Egan Bernal out of Giro d’Italia after collarbone break|url=http://www.cyclingnews.com/news/egan-bernal-out-of-giro-ditalia-after-collarbone-break/ |website=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|accessdate=3 август 2019|date=4 мај 2019}}</ref> Се вратил на трките на [[Тур де Свис 2019|Тур де Свис]], на која го освоил генералниот пласман и кралската етапа.
 
==== Победа на Тур де Франс ====
 
Бернал бил назначен за втор предводник, заедно со бранителот на титулата, Томас, на [[Тур де Франс 2019|Тур де Франс]], бидејќи Фрум отсуствувал поради повреда. По втората етапа, екипен хронометар, имал резултат меѓу првите десет во генералниот пласман, кој го задржал, и покрај невоодушевувачкиот резултат на поединечниот хронометар, на трите одлучувачки алпски етапи. Напад на последното искачување на етапата 18 му го донело второто место во генералниот пласман, пред Томас, и ја презел жолтата маичка како предводник на етапата 19 по нападот на Кол де л’Изеран. Етапата била скратена поради лизгање на земјиштето и силна бура на 38 километри пред целта. Иако биле поништени местата на етапата, времињата на врвот на Изеран биле земени в предвид, поради што Бернал го зголемил водството на четириесет и пет секунди пред претходниот предводник [[Жилијан Алафилип]] и една минута и единаесет секунди пред Томас. Го одбранил своето водство на етапата 20, уште една планинска етапа, и ја потврдил победата на церемонијалното возење на [[Елисејски полиња|Шанзелизе]] во [[Париз]].
 
Така, станал прв Колумбиец и општо прв јужноамерикански возач, и втор од цела Америка,{{#tag:ref|По [[Грег Лемонд]] откако победите на [[Флојд Лендис]] и [[Ленс Армстронг]] биле подоцна поништени.|group=заб.}} кој победил на Тур де Франс и исто така го освоил пласманот за млад возач. Бил најмлад победник на генералниот пласман од 1909 година<ref>{{нмс|url= https://www.nytimes.com/2019/07/27/sports/cycling/tour-de-france-egan-bernal-winner.html|title=At 22, Egan Bernal All but Secures Tour de France Win|publisher=Associated Press|work=The New York Times |date=27 јули 2019|accessdate=27 јули 2019}}</ref> и трет најмлад некогаш со 22 години и 196 дена.<ref>{{нмс|url=https://www.theguardian.com/sport/2019/jul/28/egan-bernal-becomes-first-colombian-to-win-the-tour-de-france|title=Egan Bernal becomes first Colombian to win the Tour de France|date=28 јули 2019|work=The Guardian|accessdate=29 јули 2019}}</ref>
 
Бернал по победата изјавил:
 
{{Quote|„Неверојатно е, не знам што да кажам“. Го освоив Тур, но не можам да поверувам. Ми требаат неколку дена да го прифатам сето ова. Ова е за моето семејство и само сакам да ги прегрнам. Ова е чувство на среќа, кое не знам како да го опишам.“}}
 
== Достигнувања ==
: 10. [[Милано-Торино]]
;2019
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Тур де Франс 2019|Тур де Франс]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Тур де Свис 2019|Тур де Свис]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
::1. Етапа 7
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Париз-Ница 2019|Париз-Ница]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 1. [[Гран Пиемонте]]
: 3. Национално хронометарско првенство
: 2. [[Џиро ди Тоскана]]
: 3. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2019|Волта а Каталуња]]
: 3. Национално хронометарско првенство
: 3. [[Џиро ди Ломбардија 2019|Џиро ди Ломбардија]]
: 4. Краен пласман [[Трка околу Колумбија]]
: 6. [[Милано-Торино]]
: 9. [[Џиро дел’Емилија]]
;2020
: Национални првенства
::2. Друмска трка
::3. Хронометар
{{palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на етапните трки ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
| colspan="4" style="text-align:center;" |'''Распоред на резултатите на големите трки'''
|-
! scope="col" | [[Голема трка (велосипедизам)|Голема трка]]
!2017
!2018
!2019
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] [[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]
| —
| —
| —
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] [[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]
| —
| [[Тур де Франс 2018|15]]
| style="background:yellow;" |[[Тур де Франс 2019|'''1''']]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] [[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Вуелта]]
| —
| —
| —
|-
| colspan="4" style="text-align:center;" |'''Распоред на резултатите на етапните трки'''
|-
!Етапна трка
!2017
!2018
!2019
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Париз-Ница]]
| —
| —
| style="background:yellow;" |[[Париз-Ница 2019|'''1''']]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|blue}} [[Тирено-Адријатико]]
| [[Тирено-Адријатико 2017|16]]
| —
| —
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|Volta a Catalunya}} [[Волта а Каталуња]]
| —
| [[Волта а Каталуња 2018|СО]]
| style="background:#ddddff;" |[[Волта а Каталуња 2019|'''3''']]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Трка околу Баскија]]
| —
| —
| —
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Тур де Романди]]
| —
| style="background:#ddddff;" |[[Тур де Романди 2018|'''2''']]
| —
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|Dauphine}} [[Критериум ди Дофине]]
| —
| —
| —
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Тур де Свис]]
| —
| —
| style="background:yellow;" |[[Тур де Свис 2019|'''1''']]
|- style="text-align:center;"
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==
{{Возачи во Скај}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бернал, Еган}}
[[Категорија:Родени во 1997 година]]
[[Категорија:Луѓе од Богота]]
[[Категорија:Велосипедисти на Тур де Франс]]
[[Категорија:Победници на Тур де Франс]]

Прегледник