Разлика помеѓу преработките на „Крсто Љондев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Напредно мобилно уредување
{{Инфокутија за личност |
име=Крсто Љондев Македонец по род|
портрет= KrsteLiondev.jpg |
px = 150п |
}}
 
'''Крсто Љондев''' (роден во [[Неокази (Леринско)|Неокази]], [[Леринско]] - починал во [[1926]] во [[Битола]]) — [[Македонци|македонски]] револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и реонски лерински војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]<ref name="Дејци">{{наведена книга|last=Киселиновски|first=Стојан|title=Дејци на ВМРО и КПЈ во Македонија|year=2009|publisher=Менора|location=Скопје|language=македонски|isbn=978-608-200027-5|page=99}}</ref>.
 
== Биографија ==
27

уредувања

Прегледник