Разлика помеѓу преработките на „Народна банка на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(→‎Функции на НБРМ: дополнување)
==НБРМ по осамостојувањето на Македонија==
[[Податотека:National bank of Macedonia.jpg|мини|десно|250п|Зградата на Народната банка на РМ]]
[[Уставот на Република Македонија]] од [[1991]] година ја определил НБРМ како емисиона банка, самостојна и одговорна за стабилноста на домашната [[валута]], водењето на [[Монетарна политика|монетарната политика]] и општата [[ликвидност]] за плаќањето во земјата и странство. На [[26 април]] [[1992]] год., Собранието го донело Законот за Народна банка на Република Македонија, како прв законски акт со кој се уредува работењето на централната банка по осамостојувањето на Македонија. Во овој период, функцијата гувернер ја извршувал м-р [[Борко Станоевски]], кој поднел оставка во [[1997]] год. поради големиот [[Афера ТАТ|финансиски скандал со штедилницата ТАТ]]. На местото гувернер, него го наследил д-р [[Љубе Трпески]], кој оваа функција ја извршувал до [[2004]] год. Функцијата гувернер во периодот [[2004]] - 2011 ја извршувал м-р [[Петар Гошев]],. а одОд [[мај]] [[2011]] оваа функција ја извршуваизвршуваше [[Димитар Богов]], сè до 22 мај 2018 кога на оваа функција се најде [[Анита Ангеловска-Бежоска|Анита Ангеловска Бежоска]].
 
Најголем пресврт во развојот на НБРМ по [[монетарното осамостојување на Македонија]] бил направен со донесувањето на новиот Закон за НБРМ од јануари [[2002]] год. со кој се зголемени сите аспекти на независноста во нејзиното работење (институционална, персонална, функционална и финансиска независност). Денес, НБРМ е модерна централна банка која не работи со нефинансиски правни лица, не го финансира јавниот сектор и самостојно ја формулира и остварува монетарната политика, при што, како нејзина основна цел, утврдена со Законот за НБРМ е одржувањето на ценовната стабилност. НБРМ е членка на [[Банката за меѓународни порамнувања]] (''BIS - Bank for International Settlements''), со седиште во [[Базел]], [[Швајцарија]].
Анонимен корисник

Прегледник