Финска: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 77.28.210.233) и ја поврати преработката 3875888 на Bjankuloski06)
Нема опис на уредувањето
 
Најголемиот дел на Финска е низок, благо ридест, шумовит крај со многу [[Езеро|езера]]. Има околу 60.000 езера, реките се користат за пренесување на дрва. Големо економско значење имаа и пловните канали. Најголемо природно богатство се шумите и затоа главно место во индустријата зазема преработката на дрва, производството на [[хартија]], [[мебел]] и целулоза. Во густо населената приморска област се развил [[Хелсинки]], главниот град и најголемо пристаниште со развиена [[индустрија]].
 
 
[[Финци]]те припаѓаат на [[Угрофински јазици|угро-финската група народи]] и зборуваат на [[фински јазик]]. Во [[1995]] Финска станува членка на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
== Етимологија на име ==
 

Прегледник