Црква „Св. Димитриј“ - Велгошти: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
== Историја ==
 
Црквата била изградена во 1983 година и истата година била осветена од страна на митрополитот [[Тимотеј Дебарско-кичевски|Дебарско-кичевски г. Тимотеј]].<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url= http://www.dke.org.mk/index.php/namesnistva#vel|title=Дебарско-кичевска епархија - Намесништва|work=www.dke.org.mk|accessdate=2019-12-22}}</ref>
 
== Галерија ==

Прегледник