Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 140 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} во {{роден во|Вирцбург}}) — германски професионален кошаркар кој настапува за тимот напоранешен [[Далас МавериксГерманија|германски]] во [[НБАкошарка]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кгр. Кариерата ја започнувазапочнал играјќи во локалниот кошаркарски клуб [[КК с.Оливер Вирцбург|ДЈК Вирцбург.]], Новицкиа епотоа селектиранбил избран како 9-ти пик одна страна[[НБА надрафт тимот1998|НБА надрафтот [[Милвоки Бакс1998]] воод 1998страна на [[НБАМилвоки ДрафтБакс]]от. Истиоти денведнаш бешебил трејдуванразменет во тимот на [[Далас Маверикс]], каде игратој ија допоминал денешенцелата 21-годишна НБА денкариера.<ref>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html Дирк Новицки – Биографија], nba.com, проверено на 6 јануари, 2008</ref>
 
Новицки е единаесеткратенединствениот играч кој играл 21 година за една НБА франшиза. Тој бил учесник на [[Ол-стар натпревар|Ол-стар натпреварите]] натпреварите14 пати и четири12 пати ебил избран во првиот тим на [[Ол-НБА тим]]. Тој е единствениотпрвиот Европеецевропеец кој ја има освоено [[Најкорисен играч на НБА|МВП наградата за најкорисен играч]] во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на [[Далас Маверикс]] се случил во сезоната 2010/-2011, кога ја освоил шампионската титула вопобедувајќи големотого [[Мајами Хит]] во [[НБА финале 2011|НБА финалето 2011]] во кое Мавси триумфирале над екипата на [[Мајами Хит]] со 4-2 во серијата. Новицки исто така бил прогласен за [[Најкорисен играч на НБА финалето|најкорисен играч на финалната серијафиналето]].
 
Забележителни успеси има постигнато и со [[Машка кошаркарска репрезентација на Германија|репрезентацијата на [[Германија]]. На Светското кошаркарско[[Светско првенство во кошарка 2002|Светското првенство 2002]], Германија го освоила третотобронзениот местомедал, а Новицки бешебил прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна, вона 2005[[Европско напрвенство Европскотово кошаркарскокошарка 2005|Европското првенство со [[Германија2005]] бешеНовицки поразенсо воГерманија финалетостигнал оддо [[Грција]],финалето aво какокое утешнабиле наградапоразени гоод доби[[Машка МВПкошаркарска трофејот ирепрезентација на ова натпреварувањеГрција|Грција]].
 
== Наводи ==

Прегледник