Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
popraveni greski, dodadena ispustena informacija
с (Отстрането уредувањето на 193.8.7.93 (разговор), вратено на последната верзија на Тиверополник)
Ознака: Отповикување
(popraveni greski, dodadena ispustena informacija)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Инфокутија за светец
|name=Св. Наум Охридски Чудотворец
|birth_date=са. [[830, Прва бугарска империjа]]
|death_date={{починал на|23|декември|910}}
|feast_day=[[20 мај]] ([[Грегоријански календар]]), [[3 јули]] ([[Јулијански календар]]) и [[23 декември]] (Грегоријански календар), [[5 јануари]] (Јулијански календар)
|caption=Икона на св. Наум Охридски
|birth_place=
|death_place= [[Охрид, Прва бугарска империjа]], денес [[РепубликаР.С. Македонија]]
|titles=
|beatified_date=
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]) - [[Среден век|средновековен]] словенскибугарски научник, [[писател]], учител, и еден од основоположниците на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и [[Македонска книжевност|македонската писменост]] и просвета.
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
 
Анонимен корисник

Прегледник