Прејди на содржината

Кимон Георгиев: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Raso mk ја премести страницата Кимон Георгиев (револуционер) на Кимон Георгиев)
сНема опис на уредувањето
наставка= |
роден-дата={{роден на|||1867}}| |
роден-место=[[Негован (Лагадинско)|Негован]], [[Лагадинско]], {{роден во|Егејска Македонија}} |
починал-дата= {{починал на|31|декември|1907}}|
починал-место= {{починал во|Кукушко}}, [[Егејска Македонија]]
'''Кимон''' или ''Кимо Георгиев'', бил македонски револуционер, поројски и солунски војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Роден е во лагадинското[[лагадинско]]то село [[Негован (Лагадинско)|Негован]] (денес Ксилополи, [[Грција]]). Влегува во [[ВМОРО]] како терорист. Во 1904 година станува четник при [[Христо Чернопеев]], а од следната 1905 година е војвода на самостојна чета, која дејствуваше во Поројско и Солунско. Негов четник е Антон Костадинов.
 
Кимон Георгиев загинува во борба со турските сили во 1907 година заедно со целата своја чета <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 31.</ref><ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 65.</ref>.