Разлика помеѓу преработките на „Прв вселенски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с
| documents = [[Симбол на верата]]
}}
'''Прв вселенски собор''' — црковен собор одржан во [[Никеја]], [[БитинијаВитинија]] (во денешна [[Турција]]) во 325 година и истиот бил свикан од страна на римскиот император [[Константин I]]. Од него произлегла првата унифицирана и општоприфатена [[христијанска доктирна]]. Со создавањето на [[Никејски Симбол на верата]], преседан бил создаден според кој за прв пат во историјата на црквата бил даден модел преку кој во иднина требало да бидат создавани догми и канонски доктрини<ref>{{ws|"[[s:Catholic Encyclopedia (1913)/The First Council of Nicaea|First Council of Nicea]]" in the 1913 ''Catholic Encyclopedia''}}</ref><ref>{{cite web|url= http://www.1911encyclopedia.org/Council_of_Nicaea|title= Council of Nicaea in the 1911 Encyclopædia Britannica|work=www.1911encyclopeida.org|accessdate=march 14, 2010}}</ref>.
 
Целта на Соборот била разрешување на несогласувањата кои се појавиле во [[Александриска патријаршија|Александриската црква]] околу природата на [[Исус Христос]] во однос на Неговата врска со [[Отец]]от, односно попрецизно – дали Исус Христос имал иста или слична природа на Бог Отецот. [[Александар Александриски|Свети Александар]] и [[Свети Атанасиј]] ја завзеле првата позиција (дека Господ Исус Христос има иста природа со Бог Отецот), додека [[Ариј]] (од кого се развива и подоцнежното [[Аријанство]]) се залагал за второто тврдење. На овој собор било поддржано првото тврдење со огормно мнозинство (од сите присутни, само двајца гласале во полза на на презвитер Ариј<ref name="ccel.org">{{cite book

Прегледник