Разлика помеѓу преработките на „Полуостров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 526 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(дополнување)
 
'''Полуостров''' е [[Копно|копнена]] површина, опколена со [[вода]] од три страни.<ref>„[http://www.makedonski.info/search/полуостров полуостров]“ - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> Полуостровот е секогаш поврзан со главното копно.
 
==Полуостровот како мотив во уметност==
* „На речниот полуостров“ - песна на руската поетеса [[Новела Матвеева]] од 2000 година.<ref>Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 60-61.</ref>
 
== Полуострови во светот ==

Прегледник