Разлика помеѓу преработките на „Доналд Трамп“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
'''Доналд Џон Трамп''' ({{lang-en|Donald Trump}}, роден на {{роден на|14|јуни|1946}}) — американски политичар, стопанственик, јавна личност и [[Список на претседатели на Соединетите Американски Држави|45.]] [[претседател на САД]].
 
== Биографија ==
Трамп бил роден и израснал во [[Урбани подрачја во Њујорк|подрачјето]] [[Квинс]] во [[Њујорк (град)|Њу Јорк]] каде што станал дипломиран [[економист]] на факултетот [[Вартон]] при [[Универзитет Пенсилванија|универзитетот Пенсилванија]] во 1968. Во 1971 тој ја презел семејната фирма за недвивжности и градежништво „''Elizabeth Trump & Son''“, која што подоцна се преименила во „''[[Организација Трамп]]'' ({{lang-en|The Trump Organization}}) каде што моментално е извршен директор и претседател. За време на неговата деловна кариера, фирмите на Трамп изградиле, реновирале и управувале со голем број на деловни згради и простории, хотели, казина и терени за голф. Трамп бил сопственик на [[Мис САД]] и [[Мис Универзум]] од 1996 до 2015. Доналд Трамп исто така го користи своето презиме со цел да брендира голем број на различни производи. Во 2004 година, тој станал водител на ''[[Чирак]]'' ({{lang-en|The Apprentice}}), реалити шоу кое што се емитувало на телевизијата [[NBC]] од 2004 до 2015 година (сè уште се прикажува како извршен директор на шоуто). Во 2016, [[Форбс]] го поставил Трамп како 324. [[Милијардери во светот|најбогат човек во светот]] (113. во САД) со богатство од 4,5 милијарди долари.
 
Трамп бил роден и израснал во [[Урбани подрачја во Њујорк|подрачјето]] [[Квинс]] во [[Њујорк (град)|Њу ЈоркЊујорк]] каде што станал дипломирандипломирал [[економистекономија]] на факултетот [[Вартон]] при [[Универзитет Пенсилванија|универзитетот Пенсилванија]] во 1968. Во 1971 тој ја презел семејната фирма за недвивжностинедвижности и градежништво „''Elizabeth Trump & Son''“, која што подоцна се преименила во „''[[Организација Трамп]]'' ({{lang-en|The Trump Organization}}), каде што моментално е извршен директор и претседател. За време на неговата деловна кариера, фирмите на Трамп изградиле, реновирале и управувале со голем број на деловни згради и простории, хотели, казина и терени за голф. Трамп бил сопственик на [[Мис САД]] и [[Мис Универзум]] од 1996 до 2015. Доналд Трамп исто така го користи своето презиме со цел да брендира голем број на различни производи. Во 2004 година, тој станал водител на ''[[Чирак]]'' ({{lang-en|The Apprentice}}), [[реалити шоу]] кое што се емитувало на телевизијата [[Ен-би-си|NBC]] од 2004 до 2015 година (сè уште се прикажува како извршен директор на шоуто). Во 2016, [[Форбс]] го поставил Трамп како 324. [[Милијардери во светот|најбогат човек во светот]] (113. во САД) со богатство од 4,5 милијарди долари.
Трамп своевремено бил кандидат на внатрепартиските избори во [[Реформска партија (САД)|Реформската партија]] во 2000 година, но се повлекол пред да започне гласањето. Доналд Трамп исто така сакал да се кандидира на [[Претседателски избори во САД, 2012|претседателските избори во 2012]] како кандидат на [[Републиканска партија (САД)|Републиканската партија]], но на крајот се одлучил да не се кандидира. Во јуни 2015 година, тој го најавил своето кандидирање за [[Претседателски избори во САД, 2016|претседателските избори во 2016]], и набргу станал фаворит помеѓу 17. останати кандидати од [[Внатрепартиски избори на Републиканската партија во САД (2016)|Републиканската партија]]. Неговите главни ривали ги откажале своите кампањи во мај 2016, и во јули тој формално бил номиниран за републикански кандидат за претседател на републиканската конвенција. Кампањата на Доналд Трамп добила голема медиумска покриеност како и меѓународно внимание. Голем број од неговите изјави и интервјуа, на социјалните мрежи и на неговите митинзи биле контроверзни.<ref>{{cite news |url=http://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-false-statements-20160925-snap-story.html |title=Scope of Trump's falsehoods unprecedented for a modern presidential candidate |last=Finnegan |first=Michael |newspaper=[[Los Angeles Times]] |date=September 25, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/07/01/donald-trump-has-been-wrong-way-more-often-than-all-the-other-2016-candidates-combined/ |title=A fact checker looked into 158 things Donald Trump said. 78 percent were false. |last=Cillizza |first=Chris |newspaper=[[The Washington Post]] |date=July 1, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.thestar.com/news/world/uselection/2016/11/04/donald-trump-the-unauthorized-database-of-false-things.html |title=Donald Trump said 560 false things, total |last1=Dale |first1=Daniel |last2=Talaga |first2=Tanya |newspaper=[[Toronto Star]] |date=November 4, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref> Бројни протести против Трамп се случиле по изборите.
 
Трамп своевремено бил кандидат на внатрепартиските избори во [[Реформска партија (САД)|Реформската партија]] во 2000 година, но се повлекол пред да започне гласањето. Доналд ТрампТој исто така сакал да се кандидира на [[Претседателски избори во САД, 2012|претседателските избори во 2012]] како кандидат на [[Републиканска партија (САД)|Републиканската партија]], но на крајот се одлучил да не се кандидира. Во јуни 2015 година, тој го најавил своето кандидирање за [[Претседателски избори во САД, 2016|претседателските избори во 2016]], и набргу станал фаворит помеѓу 17. останати кандидати од [[Внатрепартиски избори на Републиканската партија во САД (2016)|Републиканската партија]]. Неговите главни ривали ги откажале своите кампањи во мај 2016, и во јули тој формално бил номиниран за републикански кандидат за претседател на републиканската конвенција. Кампањата на Доналд Трамп добила голема медиумска покриеност како и меѓународно внимание. Голем број од неговите изјави и интервјуа, на социјалните мрежи и на неговите митинзи биле контроверзни.<ref>{{cite news |url=http://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-false-statements-20160925-snap-story.html |title=Scope of Trump's falsehoods unprecedented for a modern presidential candidate |last=Finnegan |first=Michael |newspaper=[[Los Angeles Times]] |date=September 25, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/07/01/donald-trump-has-been-wrong-way-more-often-than-all-the-other-2016-candidates-combined/ |title=A fact checker looked into 158 things Donald Trump said. 78 percent were false. |last=Cillizza |first=Chris |newspaper=[[The Washington Post]] |date=July 1, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref><ref>{{cite news |url=https://www.thestar.com/news/world/uselection/2016/11/04/donald-trump-the-unauthorized-database-of-false-things.html |title=Donald Trump said 560 false things, total |last1=Dale |first1=Daniel |last2=Talaga |first2=Tanya |newspaper=[[Toronto Star]] |date=November 4, 2016 |accessdate=December 8, 2016}}</ref> Бројни протести против Трамп се случиле по изборите.
Трамп победил на претседателските избори на 8 ноември 2016, освојувајќи мнозинство во американскиот [[Изборен колегиум (САД)|изборен колегиум]], и покрај тоа што добил помалку гласови на [[Народно гласање (претставничка демократија)|народното гласање]] на национално ниво од кандидатот на [[Демократска партија (САД)|Демократската партија]], [[Хилари Клинтон]]. На полни 70 години, Трамп ќе стане најстариот и најбогатиот човек што станал претседател на САД, надминувајќи [[Роналд Реган]] и [[Џорџ Вашингтон]].<!--See discussion at https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Donald_Trump/Archive_33#Does_the_.22oldest_person.22_thing_really_belong_in_the_lead.3F --> Тој исто така е единствениот човек во историјата на САД кој ќе биде избран за претседател, а кој притоа не вршел никаква претходна воена или друга јавна дејност.
 
Трамп победил на претседателските избори на 8 ноември 2016, освојувајќи мнозинство во американскиот [[Изборен колегиум (САД)|изборен колегиум]], и покрај тоа што добил помалку гласови на [[Народно гласање (претставничка демократија)|народното гласање]] на национално ниво од кандидатот на [[Демократска партија (САД)|Демократската партија]], [[Хилари Клинтон]]. На полни 70 години, Трамп ќе станестана најстариот и најбогатиот човек што станал претседател на САД, надминувајќи ги [[Роналд Реган]] и [[Џорџ Вашингтон]].<!--See discussion at https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Donald_Trump/Archive_33#Does_the_.22oldest_person.22_thing_really_belong_in_the_lead.3F --> Тој исто така е единствениот човек во историјата на САД кој ќе биде избран за претседател, а кој притоа не вршел никаква претходна воена или друга јавна дејност.
 
Платформата на Трамп нагласува одново преговарање на полето на односите помеѓу САД и [[Кина]] како и договорите за [[слободна трговија]] како што се [[Северноамериканска зона на слободна трговија|НАФТА]] и [[Транстихоокеански договор|Транстихоокеанскиот договор]], спроведување на значителен број на [[имиграција|имиграциони]] закони, и изградба на ѕид долж границата помеѓу САД и [[Мексико]]. Неговите други позиции се обидот за [[енергетска независност]] на САД, заменување на [[Реформа за здравствено осигурување и заштита на пациенти во САД|Реформата за здравствено осигурување и заштита на пациенти]] (популарно позната како ''Obamacare'', [[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Обамакер''), укинување на образовната иницијатива за стандардот ''Common Core'' ([[македонски јазик|македонски изговор]]: ''Комон Кор''), инвестирање во инфраструктурата, поедноставување на даночните закони како и намалување на даноците воопшто и наметнување на [[Тарифа|тарифи]] за увезените производи на американските претпријатија кои имаат погони надвор од САД. Трамп се залага за неинтервенционистички пристап во полето на надворешните работи, во меѓувреме зголемувајќи ги трошоците за воена опрема, темелна проверка на [[муслимани]]те со цел спречување на [[Исламски тероризам|исламскиот тероризам]] како и агресивна воена акција против [[Исламска држава|ИСИЛ]]. Позициите на Трамп на одредени теми се опишани од страна на експертите како [[популизам|популистички]], [[протекционизам|протекционистички]] и [[национализам|националистички]].
 
== Надворешни врски ==
* [[https://www.whitehouse.gov/ Официјална страница на Белата Куќа]]
* {{Official website|greatagain.gov|Канцеларијата на новоизбраниот претседател на САД}}
* [https://www.donaldjtrump.com/ Кампањата на Доналд Трамп]
 
6.339

уредувања

Прегледник