Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.493 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
== Личности ==
;Родени во Крушоради
* [[Ката Неданчева]] — учителка и организатор на селото во Илинденското востание
*[[Лазо Димов Костенчев]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том II, дел II|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2016|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
*[[Тале Котев]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":0" />
*[[Крсте Ламев]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":0" />
*[[Ристо Костов Говедаров]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":1">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том I, дел II|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2016|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
*[[Ристо Грамов]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":1" />
*[[Атанас Доновски]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":1" />
*[[Ристо Дончев]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":1" />
*[[Коле Дудев]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":1" />
*[[Георги Апостолов]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":2">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том I, дел I|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2016|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
*[[Илија Апостолов]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref name=":2" />
*[[Алексо Тодорче]] — македонски револуционер од [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]].<ref>{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том IV, дел I|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2017|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
* [[Стојан Гоговчев]] (1910-1947) — антифашистички борец од [[ДАГ]], загинат во одбрана на селото од монархофашистите
* [[Стилјан Самарџиев]] — ултрадесничарски активист за правата на Македонците во Грција
 
;Со потекло од Крушоради
2.657

уредувања

Прегледник