Разлика помеѓу преработките на „Македонија во 2019 година“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
* [[19 октомври]] - Од [[Скопски аквадукт|Скопскиот аквадукт]] насилно извадени тули и камења од 10 носечки столбови.
* [[21 октомври]] - Лидерска средба помеѓу Претседателот на Македонија и претставниците на политичките партии. Договорено да се одржат предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година.
* [[30 октомври]] - [[Сали Мурати]] избран за нов претседател на [[Уставен суд на Македонија|Уставниот суд на Македонија]].
* [[30 октомври]] - Четворица градежници на КАРИЛ од десетмината повредени во Куманово.
* [[31 октомври]] - Ново обвинение за [[Стевчо Јакимовски]] за бесправно градење од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.
 
=== ноември ===

Прегледник