Разлика помеѓу преработките на „Показател на прекршување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
===Други односи===
Како што е прикажано во [[Физоов експеримент|ФизовиоотФизовиот експеримент]], кога светлината минува низ подвижна средина, со брзина релативна со брзината на движење на набљудувачот ''v'', во иста насока како и светлината:
 
:<math>V = \frac{\mathrm{c}}{n} + \frac{v\left(1-\frac{1}{n^2}\right)}{1+\frac{v}{cn}}\approx \frac{\mathrm{c}}{n} + v\left(1-\frac{1}{n^2}\right) \ .</math>

Прегледник