Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 416 бајти ,  пред 1 година
(→‎Наводи: дополнување)
==Глумецот како тема во уметноста==
* „Глумци“ - кус расказ на македонскиот писател [[Митко Маџунков]] од 1984 година.<ref>Митко Маџунков, ''Међа света''. Београд: Просвета, 1984, стр. 109.</ref>
* „Осамениот глумец“ - песна на рускиот поет [[Велимир Хлебников]] од 1921-1922 година.<ref>''Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам)''. Београд: Paidea, 2007, стр. 19-20.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник