Разлика помеѓу преработките на „Број“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 389 бајти ,  пред 1 година
==Броевите како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Елементот на бројките“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 107-108.</ref>
* „Броеви“ - песна на рускиот поет [[Велимир Хлебников]] од 1912 година.<ref>''Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам)''. Београд: Paidea, 2007, стр. 12.</ref>
* „10“ - песна на американскиот [[Хардкор панк|хард-кор]] музичар [[Рик Егну]] (''Rikk Agnew'') од 1985 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=ot1qtq0XbN4 YouTube, rikk agnew - 10 (пристапено на 22.12.2017)]</ref>
* „Еден“ (''One'') - песна на ирската [[Рок-музика|рок]] група „[[Ју Ту|У2]]“ (''U2'') од 1991 година.<ref>[https://www.discogs.com/U2-Achtung-Baby/release/621105 Discogs, U2 ‎– Achtung Baby (пристапено на 30.6.2019)]</ref>

Прегледник