Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 254 бајти ,  пред 2 години
 
==Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Конструкција на сеќавањето на тебе“ - песна во проза на полскиот поет [[Збигњев Бјењковски]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 142-167.</ref>
* „Меморијата на светот“ (''La memoria del mondo'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 71-77.</ref> <ref>Italo Kalvino, ''Nove kosmikomike''. Beograd: Rad, 1999, стр. 65-71.</ref>
* „Изгубено сеќавање“ (''Изгубљено сећање'') - кус расказ на македонскиот писател [[Митко Маџунков]] од 1984 година.<ref>Митко Маџунков, ''Међа света''. Београд: Просвета, 1984, стр. 190.</ref>

Прегледник