Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 238 бајти ,  пред 1 година
→‎Занимливости: дополнување
(== Наводи == {{наводи|2}})
(→‎Занимливости: дополнување)
 
== Занимливости ==
 
* Најдолга улица на Варшава е улицата [[Пулавска]] (Puławska) - 10 км.
* Најдолга куќа е куќата во [[Киевската улица]] (Kijowskiej) - (508 м)
* Највисоката градба е замокот на културата и науките (Pałac Kultury i Nauki) (234 m).
 
==Варшава како тема во уметноста==
* „Ab urbe condita“ - песна на полскиот поет [[Јулијан Тувим]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 42-44.</ref>
 
== Галерија ==

Прегледник