Разлика помеѓу преработките на „Пиштол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 445 бајти ,  пред 1 година
 
==Пиштолот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Набљудување на буренцето на пиштолот“ ([[англиски]]: ''Looking Down The Barrel Of A Gun'') - песна на американската [[хип-хоп]] група „[[Бисти бојс]]“ (''Beastie Boys'') од 1989 година.<ref>[https://www.discogs.com/Beastie-Boys-Pauls-Boutique/master/20135 Discogs, Beastie Boys ‎– Paul's Boutique (пристапено на 25.9.2019)]</ref>
* „Среќата е жежок пиштол“ (''Happiness is a Warm Gun'') - песна на „[[Битлси]]“ од 1968 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=lJpaVDmIsKM YouTube, The Beatles - Happiness Is a Warm Gun (Anthology 3 Disc 1) (пристапено на 24.6.2017)]</ref>
* „Пиштол“ (''Gun'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џон Кејл]] (''John Cale'') од 1974 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=uURZiipri54&list=PL94gOvpr5yt1i-CrHizzM0-fSowoF_RnS&index=6 YouTube, John Cale Gun (пристапено на 14.2.2018)]</ref>

Прегледник