Разлика помеѓу преработките на „Сенида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Музичар|Background=solo_singer|Name=Сенида|Birth_name=Сенида Хајдарпашиќ|Origin=[[Црна Гора]]|Genre={{hlist|[[alternative R&B|R&B]]|[[trap music|trap]]}}|Occupation={{hlist|пејачка}}|Instrument=Вокал|Years_active=2010–present|Label={{hlist|[[Bassivity Music|Bassivity]]}}|Associated_acts={{hlist|}}}}
'''Сенида Хајдарпашиќ''' (родена на 21 мај 1976 година, [[Љубљана]]), позната е по нејзиното сценско име '''Сенида. Сенида''' е [[Словенија|словенечка]] пејачка, раперка и текстописец. Таа првично станала славна како членка на МафMuff. Во март 2018 година, таа го издала нејзиниот хит соло сингл ''Слаѓана,'' добивајќи популарност и признание во [[Србија]]. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vice.com/rs/article/8xk8kk/senidah-za-vice-otkriva-ko-je-sladana-i-da-li-planira-selidbu-u-srbiju|title=Senidah za Vice otkriva ko je Slađana i da li planira da se preseli u Srbiju|date=March 2018|publisher=Vice.com|language=Serbian}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://noizz.rs/nightlife/senidah-nasa-nova-opsesija/yrrssfh|title=Senidah - naša nova opsesija|date=August 2018|publisher=Noizz.rs|language=Serbian}}</ref> Истата година таа била потпишана во хип-хоп етикетата БассимBassivity ДигиталDigital воод [[Белград]], а исто така беше прикажана и на ''4 страни на светот'' од страна на Коби, саундтракот на популарниот филм " ''Јужен ветар"'' . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://noizz.rs/intervju/senidah-i-coby-za-noizz-o-odrastanju-devedesetih-i-juznom-vetru/efjcber|title=Senidah i Coby za Noizz o odrastanju devedesetih i Južnom Vetru|date=August 2018|publisher=Noizz.rs|language=Serbian}}</ref> Сенида е позната по нејзиниот длабок глас и уникатен изглед.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник

Прегледник