Разлика помеѓу преработките на „Аневризма“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 57 бајти ,  пред 2 години
поправка на правопис, поврзници
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Анеуризма(проширена артерија) на Аневризма: транскрипција)
(поправка на правопис, поврзници)
# Обезност итн.[[Податотека:Aneurysem.jpg|мини|271x271пкс|АнеуризмаАневризма]]
'''АнеуризмаАневризма''' претставува проширување на [[артерија]], кое настанува поради последица од слабост на sидот на крвниот сад.
 
АнеуризмитеАневризмите можат да настанат на сите артерии, но најчесто настануваат на аортата.
 
'''<big><u>==Ризик фактори</u></big>'''==
 
# Воспаление (од околното ткиво или по крвен пат)
# [[Дијабетес]]
# Дијабет
# [[Атеросклероза]]
# [[Пушење]]
# [[Хипертензија]]
# [[Алкохолизам]]
# [[Дебелина]], итн.
# Обезност итн.[[Податотека:Aneurysem.jpg|мини|271x271пкс|Анеуризма]]
 
'''<big><u>==Последици</u></big>'''==
 
АнеуризмитеАневризмите се место каде лесно може да дојде до прскање на артеријата и да доведе до тешки и незапирливи крварењакрвавења, хеморагичен шок и смрт (доколку е на голема артрерија, како аорта). Исто така може да настане [[тромбоза]] со тромбоемболизам поради неправилно струење на крвта[[крв]]та и измената на sидотѕидот на крвниот сад.
 
== Наводи==
{{наводи}}
 
== Референци ==
== Наслов ==
Патологија
[[Категорија:Патологија]]
[[Категорија:Васкуларна хирургија]]
[[Категорија:Васкуларни болести]]
[[Категорија:Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]

Прегледник