Прејди на содржината

Гренобл: Разлика помеѓу преработките

Одземени 62 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
|date-density=1999}}
 
'''Гренобл''' е град во југоисточна [[Франција]] близу до [[Алпите]], на реката [[Изер (река)|Изер]], во [[Региони во Франција|регионот]] [[Рона-Алпи]] и [[Департмани во Франција|департманот]] [[Изер]], каде што воедно е и главен град. Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153.317, додека во поширокиот регион над 520.000 жители.
 
{{Франција-гео-никулец}}