Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
(дополнување)
(дополнување)
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е [[бог]] на [[Оган|огинот]] и на ковачкиот занает. Тој бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]] ([[Афродита]] во [[Грчка митологија|грчката митологија]]). Во [[грчка митологија|грчката митологија]], неговиот пандан e [[Хефест]]. Вулкан бил син на [[Зевс]] ([[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и [[Хера]] ([[Јунона]]), а бидејќи се родил грд, мајка му го фрлила од [[Олимп]] при што тој паднал на островот [[Лемнос]] и останал куц. Под [[Етна]] создал ковачница во која работел, заедно со [[киклоп]]ите, а според „[[Илијада]]та“ (18), неговата ковачница била на Олимп, каде му го исковал оружјето на [[Ахил]].<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 113.</ref> Во „[[Одисеја]]та“ (VIII, 270) [[Хомер]] кажува дека во една прилика, тој поставил невидлива мрежа над брачниот кревет и така ја фатил на дело својата жена која го изневерувала со богот [[Марс (митологија)|Марс]] ([[Арес]])<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 133.</ref> Со помош на секира Вулкан му ја расекол главата на Јупитер (Зевс) за да може да се роди [[Атина Палада]].<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 136.</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник