Разлика помеѓу преработките на „Аневризма“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 18 бајти ,  пред 2 години
Создадено преведувајќи ја страницата „Анеуризма
(Создадено преведувајќи ја страницата „Анеуризма“)
 
(Создадено преведувајќи ја страницата „Анеуризма“)
Анеуризмите се место каде лесно може да дојде до прскање на артеријата и да доведе до тешки и незапирливи крварења,хеморагичен шок и смрт(доколку е на голема артрерија,како аорта).Исто така може да настане тромбоза со тромбоемболизам поради неправилно струење на крвта и измената на sидот на крвниот сад.
 
== Референци ==
'''<big><u>Референци</u></big>''' {{Наводи}}{{Медицинска консултација}}
[[Категорија:Патологија]]
[[Категорија:Васкуларна хирургија]]
20

уредувања

Прегледник