Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 144 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(дополнување)
 
'''Тврдина''', '''крепост'''<ref>{{ДРМЈ|крепост}}</ref> или '''кале'''<ref>{{ДРМЈ|кале}}</ref> е одбранбена структура и еден од главните симболи на [[Среден век|средниот век]]. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородништво|благородник]] или заповедник на определена [[територија]]. Обично, тврдините се градат на високи и непристапни [[рид]]ови, со цел да се подобри нивната заштита од надворешни влијанија.
 
==Тврдината како тема во уметноста и во популарната култура==

Прегледник