Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
[[File:Ethnic groups of Kratovo Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на Општина Кратово со селските атари.]]
 
'''Кратово''' — општина во северниот дел на [[североисточна Македонија]] со административен центар во грдотградот [[Кратово]]. Лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓаат и неколку антички рудници за злато од Римскиот период. Градоначалник на општината е Љупчо Бојаџиев.
 
== Географиja ==

Прегледник