Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 28 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
}}
 
'''Бахами''' или '''Бахамски Острови''' ({{lang-en|The Bahamas}}); официјално: '''Државна Заедница Бахами''' (''Commonwealth of the Bahamas'') — островска држава во [[Средна Америка|Средна]]/[[Северна Америка]] која е составена од 29 острови, 661 песочни мали острови и 2.387 мали, воглавно карпести, острови. Бахамите се наоѓаат во [[Атлантскиот Океан]], северно од [[Куба]] и [[Хиспаниола]], северозападно од островите [[Туркс и Кајкос]] и југоисточно од [[САД]]. Вкупната површина на Бахамите е 13.939 километри квадратни со вкупно население од околу 330.000 жители. Главен град на државата е Насау. Географски, Бахамските Острови се дел од истиот ланец острови со Куба, Хиспаниола и останатите Карипски Острови.
 
Првично, Бахамите биле население од [[ЛукајаниЛукајци]], етничка група дел од групата на [[Таинци|таински народи]]. Во [[1492]] година, Бахамите станале првата копнена точка на која пристигнал [[Кристофер Колумбо]]. Со доаѓањето на [[Шпанци]]те во [[Карипското Море]], Бахамите не станале нивен протекторат, но староседелското население било префрлено на Хиспаниола како робови. Така, островите останале напуштени од [[1513]] до [[1648]], кога пристигнале британските колонизатори од [[Бермуда]] и се населиле на островот [[Елеутера]].
 
Во [[1718]] година, Бахамите станале британска кралска колонија, кога претходно биле поразени пиратите и пиратското движење на островите. По Американската војна за независност, илјадници британски приврзаници и поробени [[Африканци]] се населиле на Бахамите и основале економија која се базирала на плантажи. Во [[1807]] година во [[Британска Империја|Британската Империја]] било укинато ропството и голем број Африканци биле ослободени со што се населиле на Бахамите за време на [[19 век]]. Тоа резултирало со бројното африканско население на островите.
== Етимологија ==
 
Денес, не е познато потеклото на името ''Бахама''. Сепак, за потеклото постојат две теории. Според првата, името потекнува од [[Шпански јазик|шпанските зборови]] ''„baja mar“'' што значи ''„плитко море“'', додека според втората, името потекнува од лукајанскиотлукајскиот назив за островот [[Гранд Бахама]] ''„ba-ha-ma“'', што во превод значи ''„голема горна средна земја“''.<ref>''Languages of the Pre-Columbian Antilles'' by Julian Granberry and Gary Vescelius</ref>
 
== Историја ==
{{Главна|Историја на Бахамите}}
 
[[ТаиноТаинци]]те луѓето се населиле во ненаселениот дел од јужните Бахами од [[Хиспаниола]] и [[Куба]] околу 11 век п.н.е. Овие луѓе подоцна биле познати како [[ЛукајаниЛукајци]]. Се проценува дека ги имало нешто повеќе од 30.000 во времето кога Колумбо пристигнал на островот во 1492. Првото пристигнување на [[Кристофер Колумбо]] било на остров наречен [[Сан Салвадор]] (познат на ЛукајанитеЛукајците како ГуанаханиГванахани), што е општо прифатен и денес како островот Сан Салвадор југоисточно во Бахамите. Една алтернативна теорија смета дека Колумбо пристигнал на југоисток на Островчето Самана според пресметките направени во 1986 од писателот и уредник [[Џозеф Џаџ]] од „Нешнл Џиографик“ (''National Geographic'') основани врз бродскиот дневник на Колумбо. Доказите што ја поддржуваат оваа теорија се неубедителни. При пристигнувањето на островот, Колумбо го остварил првиот контакт со ЛукајанитеЛукајците и разменил добрастоки со нив.
 
Шпанците кои го следеле Колумбо го раселиле населението од островот. Најголемиот дел од населението било однесено во ропство. ЛукајанитеЛукајците насекаде низ Бахамите биле избришани поради изложеноста на болести за кои тие немале имунитет.<ref>[http://www.millersville.edu/~columbus/data/art/DUMENE01.ART "Looking for Columbus"]. Joanne E. Dumene. Five Hundred Magazine. April 1990, Vol. 2, No. 1, pp. 11–15</ref> Големите сипаници на кои биле изложени Таино ИндијанцијтеТаинците по пристигнувањто на Колумбо избришале половина од населениото од Бахамите.<ref>[http://www.edweek.org/login.html?source=http://www.edweek.org/ew/articles/1991/10/09/06columb.h11.html&destination=http://www.edweek.org/ew/articles/1991/10/09/06columb.h11.html&levelId=2100 Schools Grapple With Columbus's Legacy: Intrepid Explorer or Ruthless Conqueror?]. Education Week. October 9, 1991.</ref>
 
Се претпоставува дека островите не биле населени од Европејци се до средината на 17 век. Меѓутоа, скорешни истражувања покажуваат дека постоеле обиди да се населат островите со групи на луѓе од [[Шпанија]], [[Франција]] и [[Британија]] како и од други Америндијанци. Во 1648 година, авантуристите од Елеутера мигрирале од [[Бермуди]]те. Овие Англиски пуританци ја создале првата перманентна Европска населба на островот којашто тие ја нарекле Еутера – името доаѓа од грчкиот збор за слобода. Тие подоцна се населиле во [[Њу Провиденс]].
<li>[[Харбор Остров]], [[Елеутера]]</li>
<li>[[Хоуп таун]], [[Абако]]</li>
<li>[[ИнагуаИнагва]]</li>
<li>[[Лонг Ајленд]]</li>
</ol>
<ol start=18>
<li>[[Менгроу Кеј]], [[Андрос]]</li>
<li>[[МајагуанаМајагвана]]</li>
<li>[[Мурови островиОстрови]], [[Абако]]</li>
<li>[[Северно Абако]]</li>
<li>[[Северен Андрос]]</li>
* [[Насау]]
* [[Атлантски Океан]]
* [[ЛукајаниЛукајци]]
* [[Карипски Острови]]
 

Прегледник