Прејди на содржината

Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

з
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Заборавено)
(з)
'''Предраг Самарџиски''' (роден [[4 ноември]], [[1986]] во [[Скопје]]) е [[Република Македонија|македонски]] [[кошарка]]рски [[Македонска кошаркарска репрезентација|репрезентативец]], кој настапува за [[Србија|српскиот]] кошаркарски прволигаш [[ФМП Железник]]. Тој е висок 213 [[сантиметар|см]] и тежок 112 [[Килограм|кг]]. Игра на позиција [[центар (кошарка)|центар]]. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]]. По старите правила на [[НБА Драфт]]от, Предраг смееше да учествува на 18 години, во [[2004]], но подучен од НБА судбината на [[Дарко Миличиќ]], се отпиша од [[НБА Драфт|драфтот]], иако беше проектиран за пик во првата рунда, гарантирајки му 3-годишен договор со [[НБА]] тим. Предраг смееше да партиципира и на наредните четири [[НБА Драфт]]ови, во [[2005]], [[2006]] [[2007]] и [[2008]]. Во меѓувреме, Предраг настапуваше за [[КК Партизан]] и за [[ФМП Железник]], од 2005/2006 до ден денес. Тој имаше просеци од 12 поени и 7 скока со [[ФМП Железник]] во квалификациите за [[Улеб Куп]]от 2007/2008. Во [[јуни]] [[2008]], тој конечно ќе учествува на [[НБА Драфт|драфтот]], и е проектиран помеѓу 45та и 57та позиција, но заради став на Американските менаџери од трендот на Европејци кои одбиваат да дојдат во [[НБА]], само неколку Европејци беа регрутирани во [[НБА]], и Предраг остана недрафтуван. Штета, '''Самарџиски е нашиот најталентиран млад кошаркар'''.
Анонимен корисник