Мите Грозданов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
+ никулец шаблон; актер --> глумец; Актери од Струмица --> Глумци од Струмица
(Нова страница: '''Мите Грозданов''' е познат македонски актер. Тој е роден во 1943 година во Струмица. Веднаш ...)
 
с (+ никулец шаблон; актер --> глумец; Актери од Струмица --> Глумци од Струмица)
'''Мите Грозданов''' е познат македонски актерглумец. Тој е роден во [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станува дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добива највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од [[Коле Чашуле]]. Во својата театарска дејност се истакнува со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски„Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски глумци]]
[[Категорија:АктериГлумци од Струмица]]
[[Категорија:Родени во Струмица]]
[[Категорија:Родени во 1943]]

Прегледник