Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 11 месец
Од Арапската лига, Сирија продолжува да одржува дипломатски односи со Алжир, Египет, Ирак, Либан, Судан и Јемен. Сирија продолжува да ги унапредува добрите односи со своите традиционални сојузници, [[Иран]] и [[Русија]], кои се меѓу ретките земји кои ја поддржале сириската влада во нејзиниот конфликт со сириската опозиција.
 
=== Административна поделба ===
{{Главна|Административна поделба на Сирија}}
Сирија е поделена на [[области во Сирија|14 области]] („[[мухафаза|мухафази]]“). Тие се делат на вкупно 60 окрузи („[[минтака|минтаки]]“), кои пак понатаму се делат на подокрузи („[[нахија|нахии]]“). Нахиите се состојат од села, кои се најмалата административна единица во земјата.

Прегледник