Разлика помеѓу преработките на „Сирија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.032 бајти ,  пред 1 година
== Географија и клима ==
{{Main|Географија на Сирија}}
[[File:Syria map of Köppen climate classification.svg|thumb|Клима во Сирија.]]
Сирија лежи меѓу ширините 32° и 38° С, и должини 35° и 43° Е. Климата варира поради влажниот медитерански брег, преку степската зона до сувите пустини на исток. Земјата се состои главно од суви висорамнини, иако северозападниот дел кој се граничи со Медитеранот е прилично зелен. [[Горна Месопотамија]] на североисток и Харан на југ се важни земјоделски површини. [[Еуфрат]], најважната река во Сирија, ја преминува земјата на исток. Сирија е една од петнаесетте држави што ја сочинуваат таканаречената „[[Лулка на цивилизацијата]]“<ref>{{cite book |last=F. A. Schaeffer |first=Claude |title = Syria and the Cradle of Civilization: The Findings of Claude F a Schaeffer in Ras Shamra |publisher = [[Trubner & Company]] |year = 2003 |isbn = 978-1-84453-129-5 }}</ref>. Нејзината територија се протега на северозападно од арапската плоча<ref>Egyptian Journal of Geology – Volume 42, Issue 1 – Page 263, 1998</ref>.
 
Нафтата во комерцијални количини за првпат била откриена во североисточниот дел во 1956 година. Полињата се природно продолжување на ирачките полиња од Мосул и Киркук. Нафтата станала водечки природен ресурс во Сирија и главен извоз по 1974 година. Природен гас бил откриен во 1940 година<ref name="USDoS"/>.
 
== Политички систем ==

Прегледник