Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
|war= [[Грчка граѓанска војна|Грчката граѓанска војна]]
|image=[[Податотека:DSE badge.svg|120px]]
|caption= Амблемот на ДАГ. Буквата [[Делта (буква)|делта]] означува ''демократиадемократија'', што на грчки значи „демократија“ и „република“
|active=1946–1949
|leaders= [[Никос Захаријадис]]<br>[[Маркос Вафијадис]]
|strength=
|ideology=[[Комунизамкомунизам]],<br>[[Републиканизамрепубликанство]],<br>[[Левичарскилевичарски национализам]]
|allies=
|opponents=

Прегледник