Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 476 бајти ,  пред 2 години
* „[[Мајка (филм од 1955)|Мајка]]“ - советски [[филм]] од [[1955]] година.<ref>[http://www.worldlibrary.org/articles/mother_(1955_film) worldlibrary.org, Mother (1955 film) (пристапено на 30.1.2016)]</ref>
* „[[Мајка (филм од 1926)|Мајка]]“ (''Мать'') - советски филм од 1926 година, во режија на [[Всеволд Пудовкин]].<ref>Кинотека на Македонија, Програма - ноември 2015</ref>
 
===Мајката како тема во музиката===
* „Мајчина љубов“ (''Motherly Love'') - песна на американската [[Рок-музика|рок-група]] „[[Мадерс оф инвеншн]]“ (''The Mothers Of Invention'') од 1966 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Mothers-Of-Invention-Freak-Out/master/36466, Discogs, The Mothers Of Invention ‎– Freak Out! (пристапено на 11.7.2019)]</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник