Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Луѓе од Нојрупин користејќи го HotCat)
с
[[Податотека:Berlin Friedrichswerdersche Kirche a.jpg|мини|десно|250п|[[Црква Фридрихсвердер|Црквата Фридрихсвердер]]]]
[[Податотека:Schinkel-tomb.JPG|мини|десно|Шинкеловиот гроб во Берлин]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ({{lang-de|Karl Friedrich Schinkel}}; {{роден на|13|март|1781}} – {{починал на|9|октомври|1841}}) — [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизамнеокласична архитектура|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија.<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html Шинкел, Карл Фридрих] на еncyclopedia.com {{en}}</ref>
 
== Биографија ==
Се смета дека поради лошата политичка ситуација, француската окупација и зависноста на прускиот крал) и неговата релативно рана смрт, поради која тој не доживеал да го види големиот индустриски процут на Германија во втората половина на XIX век, Шинкел впрочем воопшто не го остварил својот вистински потенцијал кој е воочлив од неговите нацрти.
{{clear}}
 
== Поврзано ==
* [[Лео фон Кленце]];
* [[Неокласична архитектура]]
* [[Неокласицизам]];
* [[Старогрчка архитектура]];
* [[Римска архитектура]].
 
== Литература ==

Прегледник