Разлика помеѓу преработките на „Вихрен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
==Географија==
Гледан од [[Банско (град)|Банско]], Вихрен личи на пресечена пирамида, а од југ потсетува на на четиристрана пирамида. Карактеристично за врвот е тоа што изгледа многу поразлично, зависно од која страна се гледа. Карпите кои го образуваат Вихрен се [[мермер]]ни и не задржуваат вода, па затоа целото околно подрачје нема реки и езера. Најблиски езера се [[Влахини Езера|Влахините]] на југозапад. Растителноста по падините на Вихрен е оскудна — преовладуваат [[треви]]те и [[лишаи]]те. Животинскиот свет е побогат — застапени се [[птици]]те и ситните [[глодариглодачи]], но највеќе [[дивокоза|дивокозите]], кои живеат во месноста Казаните во подножјето на врвот. По околниот раб на карпите Џамџиеви Скали изобилува цвеќето [[рунолист]].
 
==Клима==

Прегледник