Разлика помеѓу преработките на „Макао“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 636 бајти ,  пред 1 година
Одбиени последните 4 промени (од Vase10000) и ја поврати преработката 3542967 на Bjankuloski06
(Одбиени последните 4 промени (од Vase10000) и ја поврати преработката 3542967 на Bjankuloski06)
 
Во Макао коцкањето е многу популарно, затоа што е дозволено, компанија од Лас Вегас да отвара казина. Моментално се градат неколку казина, од кои највеќе внимание одвлекува "[[The Venetian]]", кое се гради на земјата од море помеѓу двата острова.
 
==Религија==
 
*[[Христијани]] - 38,880
*[[Муслимани]] - 1,080
*Без Религија - 83,160
*[[Будисти]] - 93,420
*Народна Религија - 318,060
*Други - 5,400
 
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Макао<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Народна Религија|red|58.90}}
{{bar percent|Христијани|blue|7.20}}
{{bar percent|Муслимани|green|0.20}}
{{bar percent|Будисти|pink|17.30}}
{{bar percent|Други|black|1.00}}
}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник