Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 606 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Замена на Image:Coat_of_arms_of_Djibouti.svg со Image:Emblem_of_Djibouti.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file set)).)
Најбројна религија во Џибути е [[ислам]]от, кој е застапен со 94%. Како втора религија се јавува [[христијанство]]то.<ref>[https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/dj.html#People CIA World Factbook – Djibouti]</ref>
 
*[[Христијани]] - 20,470
*[[Муслимани]] - 862,410
*Без Религија - 1,780
*Народна Религија - 2,670
*[[Евреи]] - 1,780
{{bar box
|float=right
|title=Верници во Македонија<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис 2002, книга 10, 335 стр.]</ref>
|barwidth=200px
|bars=
{{bar percent|Муслимани|green|96.90}}
{{bar percent|Христијани|blue|2.30}}
{{bar percent|Без Религија|yellow|0.20}}
{{bar percent|Народна Религија|red|0.30}}
{{bar percent|Евреи|black|0.20}}
}}
== Култура ==
{{Main|Култура во Џибути}}
782

уредувања

Прегледник