Разлика помеѓу преработките на „Облавце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.174 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-{{грбови|Општина +{{општинскигрб|Општина))
 
{{Пописи|250|360|383|426|454|407|296|203|180|124}}
 
<!--== Општествени установи ==
=== Родови ===
Облавце е македонско село.
 
Според истражувањата од 1971 година, родови во селото се:
 
* '''Староседелци и доселеници со непознато потекло:''' ''Чолачанци (8 к.), Тутушанци (5 к.), Бароњци (4 к.), Бајагинци (4 к.), Стамболци (3 к.), Арсеновци (2 к.), Портарци (2 к.), Ралевци (2 к.), Печењаци (7 к.), Лукарци (4 к.) и Жерци (2 к.)'' некои од наведените родови се староседелски, а други се доселени со непознато потекло.
* '''Доселеници со познато потекло:''' ''Шопци (4 к.)'' доселени се од селото [[Герман (Кривопаланечко)|Герман]] кај [[Крива Паланка|Крива Паланка;]] ''Нагоричанци (1 к.)'' доселени се од [[Нагоричане|Нагоричане;]] ''Долинци (2 к.)'' доселени се од селото [[Коинце]], подалечно потекло од некаде од [[Србија]]; ''Антинци (5 к.)'' доселени се од селото [[Аљинце|Аљинце;]] ''Николајци (4 к.), Дудманчанци (2 к.) и Дренчанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Дренак]] кај [[Крива Паланка]]; ''Карадачанци (1 к.) и Чифлиџанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Страцин]] кај [[Кратово|Кратово;]] ''Радибужчанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Радибуш]] кај [[Крива Паланка|Крива Паланка;]] ''Мајорци (1 к.)'' доселени се од селото [[Арбанашко]].<ref>{{Наведена книга|title=Кумановска Област|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=Универзитетска Печатница|year=1974|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref><!--== Општествени установи ==
== Самоуправа и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
 
== Наводи ==
{{наводи}}
2.657

уредувања

Прегледник