Прејди на содржината

Еж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
[непроверена преработка][проверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
=== Карактеристики ===
Деветте видови бодлести ежови имаат кратки боцки на грбот, тркалезно тело, мала лаваглава, жилесто лице и мало опавче или воопшто го немаат. Должината варира од 10 до 44 см.Бодлестите ежови потекнуваат од [[Велика Британија]], [[Северна Африка]] и [[Азија]], а еден вид се среќава во [[Нов Зеланд]]. Петте видови на гимнур, или влакнест еж, се со азиско потекло. Тие имаат грубо цврсто влакно, но немаат боцки и имаат тежок мирис. Обичниот гимнур може да е долг до 46 см и да има долга опашка до 30 см.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник